Najnowszy komentarz do Prawa zamówień publicznych

Prawo zamówień publicznych. Komentarz (wyd. C.H. Beck, Warszawa 2018) to najnowsza publikacja wspólników JMGJ Kancelaria Prawna. Jest wynikiem ich wieloletnich doświadczeń w praktycznym stosowaniu ustawy Prawo zamówień  publicznych, poszukiwaniu optymalnych i zgodnych z prawem rozwiązań – zarówno z pozycji zamawiającego, jak i wykonawców – na wszystkich etapach postępowania o udzielenie zamówienia publicznego, a także późniejszej kontroli prawidłowości jego przeprowadzenia.

Publikacja stanowi zaktualizowane wydanie Komentarza obecnego w SIP Legalis od lutego 2017 r., czyli jednego z pierwszych kompleksowych opracowań Prawa zamówień publicznych obecnych na rynku po nowelizacji z 2016 r. Komentarz został znacznie poszerzony i zaktualizowany, uwzględnia  najnowszą linię orzeczniczą KIO i SO, a także TSUE. Obszernie omawia kwestie dotyczące zasad i trybu udzielania zamówień publicznych, zawierania umów ramowych, zamówień sektorowych, organów właściwych w sprawach zamówień publicznych oraz środków ochrony prawnej. W kwestiach wywołujących spory w doktrynie nie unikano prezentowania autorskich interpretacji, wniosków de lege ferenda, a także formułowania praktycznych, optymalnych zaleceń.

Komentarz uwzględnia istotne zmiany Prawa zamówień publicznych wprowadzone przepisami ustawy z 22.6.2016 r. o zmianie ustawy – Prawo zamówień publicznych oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. z 2016 r. poz. 1020), której celem jest uproszczenie i uelastycznienie procedur udzielania zamówień publicznych oraz zapewnienie lepszego dostępu do rynku małym i średnim przedsiębiorcom, a także ustawy z 29.9.2017 r. o zmianie ustawy o przebudowie i modernizacji technicznej oraz finansowaniu Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej oraz ustawy – Prawo zamówień publicznych (Dz.U. z 2017 r. poz. 2018), która m.in. zwiększyła próg procentowy w zakresie możliwych do udzielenia zaliczek w przypadku udzielenia zamówienia w dziedzinach obronności i bezpieczeństwa w trybie negocjacji bez ogłoszenia albo zamówienia z wolnej ręki z 25% do 33% wartości wynagrodzenia wykonawcy.

W publikacji uwzględniono również planowane zmiany Prawa zamówień publicznych, zawarte w projekcie ustawy o dokumentach publicznych (Druk sejm. Nr 2153), dotyczące m.in. modyfikacji w zakresie katalogu dokumentów, do wytwarzania których nie stosuje się przepisów Prawa zamówień publicznych, a także w projekcie ustawy o jawności życia publicznego, w którym m.in. określono obowiązek zamieszczania ogłoszeń na stronie BIP przez zamawiającego, wprowadzono nową przesłankę wykluczenia z udziału w postępowaniu oraz dodatkowe przesłanki rozwiązania umowy w sprawie zamówienia publicznego przez zamawiającego.

Termin wydania – 30 marca 2018 r.

Do kupienia w księgarni C.H. Beck.  (kliknij tutaj)

 

Prawo zamówień publicznych

Dla Wykonawców

Profesjonalne wsparcie na każdym etapie ubiegania się o zamówienie.

Dla Zamawiających

Profesjonalne wsparcie w całym procesie udzielania zamówień publicznych​.

Mediacje i spory

Wspieramy w sprawnej i efektywnej realizacji zawartych umów.

Potrzebujesz konsultacji?

Skontaktuj się z naszą kancelarią.
Umów się na bezpłatną 30 minutową konsultację.

Bezpłatna konsultacja