Zastrzeżenie prawa opcji, wznowień, udzielenie zamówienia podobnego to narzędzia rozszerzenia lub powtórzenia realizacji umowy, umożliwiające zamawiającym elastyczne podejmowanie decyzji co do zakresu udzielonego zamówienia. Pozwalają one na uwzględnienie bieżących potrzeb w ramach dostępnych możliwości finansowych. Skorzystanie ze wspomnianych narzędzi wymaga spełnienia warunków określonych w przepisach Prawa zamówień publicznych. Jednak wysiłek włożony w udzielenie zamówienia z możliwością rozszerzenia lub powtórzenia zamówienia przynosi wymierne korzyści. Sa to korzyści ekonomiczne i organizacyjne, płynące z ograniczenia liczby prowadzonych postępowań czy też odroczenia decyzji co do ostatecznego zakresu zamówienia. Wykorzystanie tych instytucji, pomimo tego że wymaga od zamawiającego, już na etapie prowadzenia postępowania podstawowego, przewidzenia możliwości skorzystania z tych instrumentów, daje pewność nieprzerwanego zaspokajania bieżących potrzeb.
Podstawowym warunkiem wznowienia postępowania, udzielenia zamówienia podobnego czy też rozszerzenia zamówienia o zamówienie objęte prawem opcji jest uwzględnienie wartości tych zamówień przy ustaleniu wartości zamówienia podstawowego. Wymagane jest również określenie w ogłoszeniu o zamówieniu dla zamówienia podstawowego lub w dokumentach zamówienia wielkości lub zakresu zamówienia z uwzględnieniem opcji lub wznowień. W postanowieniach umowy należy wskazać warunki ich realizacji. W przypadku zamówień podobnych – przewidzieć możliwości ich udzielenia w ogłoszeniu o zamówieniu dla zamówienia podstawowego.
Szczegółowe zagadnienia dotyczące Zastrzeżenie prawa opcji, wznowień, udzielenie zamówienia podobnego omawiają r.pr. Marzenę Jaworska i r.pr. Agnieszkę Matusiak w publikacji pt. Rozszerzenie lub powtórzenie realizacji zamówienia z umowy – uprawnienia zamawiającego i obowiązki wykonawcy dostępnej na stronie internetowej