Niezgodność oferty z warunkami zamówienia

W postępowaniu o udzielenie zamówienia publicznego treść oferty musi odpowiadać wymaganiom określonym w dokumentacji zamówienia. W wyroku z 7 listopada 2024 r. (KIO 3846/24) Krajowa Izba Odwoławcza wyjaśniła, że niezgodność oferty z warunkami zamówienia zachodzi również wówczas, gdy wykonawca deklaruje świadczenie korzystniejsze niż minimalnie wymagane, ale pozostające w sprzeczności z literalną treścią SWZ.

W sprawie rozpoznanej przez Izbę oferta wykonawcy została odrzucona na podstawie art. 226 ust. 1 pkt 5 PZP z powodu niezgodności z warunkami zamówienia. Zamawiający w dokumentacji określił, że minimalny czas reakcji na zgłoszenie, który może zostać wskazany przez wykonawcę, wynosi 1 godzinę. Tymczasem wykonawca zadeklarował czas o pół godziny krótszy, uznając, że jest to propozycja bardziej korzystna z punktu widzenia interesu zamawiającego. Taka treść oferty została uznana za niezgodną z wymaganiami SWZ.

Izba podkreśliła, że zamawiający jest związany postanowieniami dokumentacji przetargowej i nie może ich dowolnie interpretować, szczególnie w sposób preferujący jednego z wykonawców. Treść SWZ wiąże wszystkich uczestników postępowania, a odstąpienie od jej literalnego brzmienia prowadziłoby do naruszenia zasady równego traktowania wykonawców oraz uczciwej konkurencji. Uznano, że niezgodność oferty z warunkami zamówienia polega na rozbieżności pomiędzy zobowiązaniem zaproponowanym przez wykonawcę a zakresem wymaganym przez zamawiającego. Dlatego zaoferowanie zbyt krótkiego czasu reakcji, mimo że pozornie bardziej korzystne, nie mogło zostać potraktowane jako spełnienie wymogu SWZ.

Izba przypomniała, że treść oferty nie podlega negocjacjom ani modyfikacjom po jej złożeniu, zgodnie z art. 223 ust. 1 i 2 PZP. W takiej sytuacji zamawiający nie miał możliwości wezwania wykonawcy do poprawy oferty ani do jej uzupełnienia – zobowiązany był do jej odrzucenia. Wykonawca, jako profesjonalista, powinien dochować należytej staranności przy sporządzaniu oferty i upewnić się, że deklarowane parametry odpowiadają wymogom dokumentacji przetargowej. Niezgodność oferty z warunkami zamówienia została stwierdzona w sposób jednoznaczny – nawet pomimo braku wątpliwości co do zdolności wykonawcy do wykonania zamówienia w krótszym czasie.

Z punktu widzenia zamawiającego kluczowe znaczenie ma konsekwentne stosowanie wymogów określonych w dokumentacji, nawet jeżeli skutkuje to odrzuceniem oferty potencjalnie korzystniejszej. Jak wynika z przywołanego orzeczenia, niedopuszczalne jest korygowanie błędów polegających na niezgodności treści oferty z warunkami zamówienia. Taka niezgodność nie może być też interpretowana jako niewielka nieścisłość – stanowi bowiem istotne uchybienie skutkujące eliminacją oferty z postępowania.

Więcej o niezgodności oferty z warunkami zamówienia i jej skutkach prawnych można przeczytać w artykule r.pr. Agnieszki Matusiak, opublikowanym w ius.focus w Systemie Informacji Prawnej Legalis.

Prawo zamówień publicznych

Dla Wykonawców

Profesjonalne wsparcie na każdym etapie ubiegania się o zamówienie.

Dla Zamawiających

Profesjonalne wsparcie w całym procesie udzielania zamówień publicznych​.

Mediacje i spory

Wspieramy w sprawnej i efektywnej realizacji zawartych umów.

Potrzebujesz konsultacji?

Skontaktuj się z naszą kancelarią.
Umów się na bezpłatną 30 minutową konsultację.

Bezpłatna konsultacja