Dokumenty konsorcjum

konsorcjum

Ubieganie się o zamówienie publiczne przez konsorcjum wiąże się ze spełnieniem rozmaitych wymogów formalnych. Dotyczy to składania  wielu dokumentów na różnych etapach postępowania. W związku z tym niezmiernie istotne jest precyzyjne ustalenie, które z nich składa każdy z członków konsorcjum, a które mają być złożone wspólnie.

Ustawa PZP określa zasady i procedury wspólnego ubiegania się o zamówienie przez dwa lub więcej podmiotów. W myśl art. 58 ust. 1 PZP, wykonawcy mogą wspólnie ubiegać się o udzielenie zamówienia publicznego. Zwykle występują oni w konsorcjum, chociaż możliwe są również inne formy, takie jak spółka cywilna. Umowa konsorcjum jest umową nienazwaną, co oznacza, że wykonawcy mają dużą swobodę w kształtowaniu wzajemnych relacji. Wykonawcy, którzy wspólnie ubiegają się o zamówienie, ponoszą solidarną odpowiedzialność za realizację umowy oraz za wniesienie zabezpieczenia należytego wykonania umowy (art. 445 PZP). Wyjątek stanowi wspólne ubieganie się o zamówienie w trybie partnerstwa innowacyjnego.

Istotnym obowiązkiem nałożonym na wykonawców wspólnie ubiegających się o zamówienie w art. 58 ust. 2 PZP jest konieczność ustanowienia pełnomocnika do reprezentowania tych wykonawców w procedurze udzielenia zamówienia. Pełnomocnikiem może być zarówno osoba fizyczna która na mocy pełnomocnictwa będzie dokonywać czynności w postępowaniu w imieniu konsorcjum, jak i osoba prawna na przykład spółka będąca liderem. Wówczas w imieniu wykonawców wspólnie ubiegających się o udzielenie zamówienia działają de facto osoby upoważnione do reprezentowania lidera. Zakres umocowania pełnomocnika może dotyczyć złożenia oferty i w konsekwencji czynności związanych z procedurą udzielenia zamówienia tj. składania wyjaśnień uzupełnień lub złożenia oferty i zawarcia umowy o zamówienie publiczne.

Poza pełnomocnictwem konsorcjum składa także wspólna ofertę, oświadczenie o którym mowa w art. 117 ust. 4 PZP oraz przedmiotowe i podmiotowe środki dowodowe. Prawidłowe ustalenie katalogu składanych przez konsorcjum dokumentów i ich formy, gwarantuje skuteczne ubieganie sięo udzielenie zamówienia publicznego.

Na łamach wrześniowego numeru „Przetargów Publicznych” mec. Julia Jarnicka omawia to zagadnienie w artykule pt. Konsorcjum wykonawcą.

Prawo zamówień publicznych

Dla Wykonawców

Profesjonalne wsparcie na każdym etapie ubiegania się o zamówienie.

Dla Zamawiających

Profesjonalne wsparcie w całym procesie udzielania zamówień publicznych​.

Mediacje i spory

Wspieramy w sprawnej i efektywnej realizacji zawartych umów.

Potrzebujesz konsultacji?

Skontaktuj się z naszą kancelarią.
Umów się na bezpłatną 30 minutową konsultację.

Bezpłatna konsultacja